Tuomiokirkon lasimaalaus
Etusivu / Päätöksenteko / Kirkolliskokousedustajien ja hiippakuntavaltuuston jäsenten vaali

Kirkolliskokousedustajien ja hiippakuntavaltuuston jäsenten vaali

Kirkolliskokouksen ja hiippakuntavaltuuston vaalit toimitetaan 11.2.2020. Oulun hiippakunnasta valitaan kirkolliskokoukseen ajalle 1.5.2020 – 30.4.2024 kahdeksan (8) maallikkoedustajaa ja viisi (5) pappisedustajaa. Hiippakuntavaltuustoon valitaan neljätoista (14) maallikko- ja seitsemän (7) pappisjäsentä. Yhden maallikkojäsenen valitsee Saamelaiskäräjät.

Kirkolliskokoukseen valitaan 64 maallikkoedustajaa ja 32 pappisedustajaa. Vaalin tulos selviää 12.2.2020. Tulos päivitetään hiippakunnan kotisivujen ajankohtaista-osioon.

Maallikkoedustajien vaalissa äänioikeutettuja ovat kirkkovaltuustojen, seurakuntaneuvostojen ja yhteisten kirkkovaltuustojen maallikkojäsenet. Papit valitsevat kirkolliskokouksen pappisedustajat lääninrovastin johtamassa kokouksessa.

Vaalilautakunta on 15.12.2019 hyväksynyt ehdokaslistat ja arponut numerot ehdokkaille.

Tulostettavat ehdokaslistojen yhdistelmät

Hiippakuntavaltuustovaali
Maallikot, vihreä
Papit, keltainen

Kirkolliskokousvaali
Maallikot, valkoinen
Papit, sininen

 

Kirkolliskokous- ja hiippakuntavaltuustovaalien ehdokkaat Oulun hiippakunnassa


HIIPPAKUNTAVALTUUSTO, PAPPISEHDOKKAAT

I Kansankirkon keskellä, tärkein edellä, kaikki mukana! -ehdokaslista
2 Savuoja Ari, yliopistopastori, TT
3 Tepsa Pentti, kirkkoherra
4 Pesämaa Heikki, seurakuntapastori
5 Tuusa Soile, seurakuntapastori, FL
6 Helomaa Seija, kappalainen

II Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista
7 Tölli Tuomas, kirkkoherra
8 Päkkilä Aleksi, seurakuntapastori
9 Joensuu Jukka, kappalainen

III Tunnustuksellinen -ehdokaslista
10 Ebeling Mika, pastori, raamattukouluttaja
11 Laakso Mauri, TM, vs. kappalainen
12 Pokka Tapio, lähetyspastori, työaluevastaava
13 Winter Tuisku, pastori, piirijohtaja

IV Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista
14 Häkkinen Anna-Leena, kappalainen
15 Kakkuri Teemu, teologian tohtori, seurakuntapastori
16 Karppinen Saila, kappalainen
17 Kesti Heini, kappalainen
18 Kieksi Kimmo, kappalainen
19 Korteniemi Tuomo, eläkeläinen, rovasti
20 Lindström Mirja-Liisa, vt. kirkkoherra
21 Mustakallio Pekka, vs. kappalainen
22 Niemi Rami, vs. kirkkoherra
23 Nivala Eija, kirkkoherra
24 Oikarinen Erja, kirkkoherra
25 Pirkola Jonne, seurakuntapastori
26 Sirviö Jouni, kirkkoherra
27 Tuisku Jaakko, kirkkoherra, TT
28 Törmänen Tuomo, kirkkoherra, lääninrovasti


HIIPPAKUNTAVALTUUSTO, MAALLIKKOEHDOKKAAT

I Kristillisten arvojen puolesta -ehdokaslista
29 Taskila Matti, rehtori
30 Kallunki Hannu, sosiaalineuvos, kuntayhtymän johtaja
31 Sipilä Pekka, dosentti
32 Paananen Aino, hammaslääkäri
33 Peltokorpi Raili, FM
34 Leppälä Tarmo
35 Jaakkola Jukka, kanttori, musiikkipedagogi AMK
36 Lahtinen Jouni, yrittäjä, metsätalousinsinööri AMK
37 Turpeinen Tapani, varatuomari
38 Leppänen Sanna, toimitusjohtaja, KTM
39 Heikkilä Jari, TKT, arkkitehti
40 Kupsala Jari, perusopetuksen lehtori
41 Vuokila Kalervo, yrittäjä
42 Haapakoski Aino Liisa, hammaslääkäri
43 Mikkonen Aimo, lehtori
44 Jurmu Juha, opettaja
45 Haapsaari Piia, filosofian maisteri

II Elävä seurakunta – lähellä ihmistä -ehdokaslista
46 Hiltunen Seija, sosiaalityöntekijä, psykoterapeutti
47 Hänninen Juha, teologian maisteri, majuri
48 Karttunen Marja-Liisa, psykologi, eläkeläinen
49 Karvonen Raiko, myyntineuvottelija
50 Kauppi Esa, arkkitehti
51 Kellosalo Anne, sairaanhoitaja-diakonissa
52 Kemppainen Marjo, kasvatustieteen ja draaman opettaja
53 Kumpulainen Rita, toimittaja, kirjailija
54 Kuoppala Mono, kirkon nuorisotyönohjaaja
55 Lawson Hellu Latekoe, tietoliikenneinsinööri
56 Lepojärvi Mervi, ohjaaja, aikuisopiskelija
57 Taskinen Aaron, opiskelija
58 Vesenterä Ada, opiskelija
59 Keränen Miikka, kauppatiet. kand., opiskelija
60 Vehmanen Elli-Nora, kunnallis- ja järjestösihteeri

III Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista
61 Aho Leila, kirkon nuorisotyönohjaaja, mielenterveyshoitaja
62 Helanen Suvi, asiantuntija, yrittäjä
63 Hekkala Markku, kanttori, musiikkipedagogi AMK
64 Jarva Taavi, pitäjänneuvos
65 Kemppainen Elina, yhteiskuntatieteiden yo
66 Keränen Anna-Maaria, terveydenhoitaja, sairaanhoitaja
67 Keskitalo Tapani, toimitusjohtaja, eläkeläinen
68 Paananen Jukka, lähetysjohtaja, metsätalousinsinööri
69 Puurunen Terttu, apteekkari
70 Ruotsalainen Elisa, eläkeläinen, maatalousyrittäjä
71 Salo Heikki, erikoislääkäri, ylilääkäri (emeritus)
72 Savuoja Arja, TM, aluepäällikkö
73 Seppänen Sisko, maatalousyrittäjä
74 Siitonen Pekka, lapsityöntekijä, luokanopettaja
75 Tornberg Antti, palvelujohtaja
76 Tuusa Jussi, FT, biokemisti
77 Vuollet Marja-Leena, eläkeläinen

IV Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista
78 Alapalosaari Sirpa, KM, eläkeläinen
79 Guttorm Veikko, pitäjänneuvos
80 Hangasvaara Sirkka, laitoshuoltaja
81 Heikkinen Arja, seurakuntasihteeri, lähetyssihteeri
82 Hietala Tapio, hammaslääkäri
83 Hurtig Erkki, markkinoija
84 Jaakola Anitta, vapaa-aikatoimenjohtaja
85 Kangas Sinikka, palvelumyyjä, eläkeläinen
86 Kinnula Matti, lääketieteen lisensiaatti
87 Kivilahti Raija, tapahtumakoordinaattori
88 Kiviniemi Anu, varhaiskasvatuksen opettaja, KM
89 Koivumaa Kari, tiimiesimies
90 Kulpakko Aino, diakonissa
91 Lampela Ritva, diakonissa
92 Lehto Pekka, metsätalousinsinööri
93 Mäki Esa, maaseutuyrittäjä
94 Mäntymaa Vuokko, arkkitehti, kokki
95 Palojärvi Leena, toiminnanohjaaja
96 Palosaari Tuija, lastentarhaopettaja, varhaiskasvatuksen opettaja
97 Pirneskoski Toivo, agrologi
98 Ruokamo Elina, palveluvastaava
99 Törmänen Erkki, eläkeläinen
100 Uusitalo Ritva, lähestyssihteeri, eläkeläinen
101 Viitamäki Unto, sosianomi (AMK)
102 Ylipaavalniemi Lauri, yrittäjä

KIRKOLLISKOKOUS, PAPPISEHDOKKAAT

I Kansankirkon rakentajat -ehdokaslista
103 Tölli Tuomas, kirkkoherra
104 Soronen Mauno, kirkkoherra
105 Niemelä Pauli, kirkkoherra

II Tunnustuksellinen -ehdokaslista
106 Arkkila Martti, FT
107 Ebeling Mika, pastori, raamattukouluttaja
108 Helkkula Johan, pastori, piirivastaava
109 Holma Heikki, kirkkoherra
110 Juupaluoma Ari, pastori, piirivastaava
111 Laakso Mauri, TM, vs. kappalainen
112 Palmu Pasi, pastori, piirivastaava
113 Pokka Tapio, lähetyspastori, työaluevastaava
114 Pouke Mika, pastori
115 Pöyhtäri Vesa, pastori
116 Rytilahti Ilkka, pastori, raamattukouluttaja
117 Winter Tuisku, pastori, piirijohtaja

III Mahdollisuuksien kirkko -ehdokaslista
118 Asikainen Pekka, yhtymäjohtaja
119 Glumoff Iida, seurakuntapastori
120 Hautala Jukka, rovasti, aluepäällikkö
121 Jukkola Sanna, kirkkoherra
122 Kakkuri Teemu, teologian tohtori, seurakuntapastori
123 Kesti Heini, kappalainen
124 Kieksi Kimmo, kappalainen
125 Kuusela Hanna, kirkkoherra
126 Pesonen Niilo, kirkkoherra, TT
127 Pitkänen Katariina, oppilaitospastori
128 Seikkula Olli, seurakuntapastori
129 Teerikangas Emilia, pastori, lehtori (AMK)
130 Tolonen Jonna, seurakuntapastori
131 Tuisku Jaakko, kirkkoherra, TT
132 Törmänen Tuomo, kirkkoherra, lääninrovasti

IV Kansankirkon keskellä, tärkein edellä, kaikki mukana! -ehdokaslista
133 Savuoja Ari, yliopistopastori, TT
134 Tepsa Pentti, kirkkoherra
135 Pesämaa Heikki, seurakuntapastori
136 Tuusa Soile, seurakuntapastori, FL
137 Helomaa Seija, kappalainen


KIRKOLLISKOKOUS, MAALLIKKOEHDOKKAAT

I Pohjantähden alla – Keskusta ja sitoutumattomat -ehdokaslista
138 Alapalosaari Sirpa, KM, eläkeläinen
139 Guttorm Veikko, pitäjänneuvos
140 Hangasvaara Sirkka, laitoshuoltaja
141 Heikkinen Arja, seurakuntasihteeri, lähetyssihteeri
142 Hietala Tapio, hammaslääkäri
143 Hurtig Erkki, markkinoija
144 Jaakola Anitta, vapaa-aikatoimenjohtaja
145 Kaisanlahti Janne, oikeustieteen maisteri, lakimies
146 Kangas Sinikka, palvelumyyjä, eläkeläinen
147 Kinnula Matti, lääketieteen lisensiaatti
148 Kivilahti Raija, tapahtumakoordinaattori
149 Koivumaa Kari, piiriesimies
150 Lampela Ritva, diakonissa
151 Lehto Pekka, metsätalousinsinööri
152 Maijala Mikko, metsätalousinsinööri
153 Mäntymaa Vuokko, arkkitehti, kokki
154 Palojärvi Leena, toiminnanohjaaja
155 Palosaari Tuija, lastentarhanopettaja, varhaiskasvatuksen opettaja
156 Pirneskoski Toivo, agrologi
157 Sandqvist Paavo, rkm., eläkeläinen
158 Viitamäki Unto, sosionomi (AMK)
159 Ylipaavalniemi Lauri, yrittäjä

II Kirkko keskellä arkea – Keskusta ja sitoutumaton seurakuntaväki -ehdokaslista
160 Hekkala Markku, kanttori, musiikkipedagogi (AMK)
161 Helanen Suvi, asiantuntija, yrittäjä
162 Himanka, Mikko A., tekniikan lehtori
163 Jarva Taavi, pitäjänneuvos
164 Kemppainen Elina, yhteiskuntatieteiden yo
165 Keränen Anna-Maaria, terveydenhoitaja, sairaanhoitaja
166 Kippo Hannu, toimitusjohtaja, eläkeläinen
167 Laakso Tapio, luokanopettaja
168 Nivala Juha, palvelupäällikkö, talousjohtamisen erityisasiantuntija
169 Parpala Marianna, hallintotieteiden yo, terveydenhoitaja
170 Pouke Eeva, diakoni, toiminnanjohtaja
171 Puurunen Terttu, apteekkari
172 Ruotsalainen Elisa, eläkeläinen, maatalousyrittäjä
173 Tornberg Antti, palvelujohtaja
174 Salo Heikki, erikoislääkäri, ylilääkäri (emeritus)
175 Tuusa Jussi, FT, biokemisti
176 Virkkala Markus, maisteri

III Kristillisten arvojen puolesta -ehdokaslista
177 Savela Antti, laamanni
178 Taskila Matti, rehtori
179 Hintsala Jenni, terapeutti, teologi
180 Kallunki Hannu, sosiaalineuvos, kuntayhtymän johtaja
181 Jaakkola Jukka, kanttori, musiikkipedagogi AMK
182 Kupsala Jari, perusopetuksen lehtori
183 Vuokila Kalervo, yrittäjä
184 Luukkonen Jouko, hallintotieteiden tohtori, yrittäjä
185 Haapakoski Aino Liisa, hammaslääkäri

IV Elävä seurakunta – lähellä ihmistä -ehdokaslista
186 Hiltunen Seija, sosiaalityöntekijä, psykoterapeutti
187 Hänninen Juha, teologian maisteri, majuri
188 Karvonen Raiko, myyntineuvottelija
189 Kauppi Esa, arkkitehti
190 Kellosalo Anne, sairaanhoitaja-diakonissa
191  Kuoppala Mono, kirkon nuorisotyöntekijä
192 Lepojärvi Mervi, ohjaaja, aikuisopiskelija
193 Okkonen Tuula, filosofian tohtori, lehtori
194 Rajala Lyly, toimittaja
195 Taskinen Aaron, opiskelija
196 Vesenterä Ada, opiskelija
197 Keränen Miikka, kauppatieteiden kand., opiskelija
198 Vehmanen Elli-Nora, kunnallis- ja järjestösihteeri
199 Haapanen Satu, KM, luokanopettaja

 

Vaalimateriaali