Värikäs tilkkutäkki isoäidin neliöistä
Etusivu / Tukea työhön / Organisaatiokonsultointi

Organisaatiokonsultointi

Työyhteisön kehittäminen (organisaatiokonsultointi) on kehittäjän ohjauksessa tapahtuvaa työskentelyä, joka tukee johtajaa ja työyhteisöä työssä. Työyhteisön kehittäminen sopii työyhteisölle, joka haluaa tukea esimerkiksi strategian suunnitteluun, toiminnan ja talouden kehittämiseen, työyhteisön perustehtävän tai rakenteiden selvittämiseen, johtajuuden kehittämiseen, tiimityöskentelyn rakentamiseen, seurakuntien yhdistymishankkeiden läpiviemiseen.

Mikäli olet itse kiinnostunut kouluttautumaan organisaatiokonsultiksi lisätietoja löytty Kirkon koulutuskeskuksen sivuilta.

Työyhteisön kehittämisestä vastaavat hiippakuntasihteeri Mirva Kuikka ja hiippakuntadekaani Kari Ruotsalainen.

Hiippakunnan organisaatiokonsultit

  • Kukkonen, Markku johtava diakoniatyöntekijä, PL 8104, 96101 Rovaniemi, 040-5034290,
    markku.kukkonen@evl.fi
  • Lankinen, Jouko rovasti, Oulun tuomiokirkkoseurakunta, PL 122, 90101 OULU, 044 3161577 jouko.lankinen@evl.fi
  • Lavanko, Juhani rovasti, kirkkoherra, Karjasillan seurakunta, Nokelantie 39, 90150 OULU, 040 5480704, juhani.lavanko@evl.fi
  • Pesonen Niilo, kirkkoherra Tuiran seurakunta, niilo.pesonen@evl.fi  044 316 1584
  • Ruotsalainen, Kari;  hiippakuntadekaani, 044 7555556, kari.ruotsalainen@evl.fi
  • Soronen Mauno, kirkkoherra Haapaveden seurakunta, mauno.soronen@evl.fi; 044 3598 516
  • Kuikka Mirva , hiippakuntasihteeri, Oulun hiippakunnan tuomiokapituli, mirva.kuikka@evl.fi  044 755 55 51
  • Helomaa Kimmo , kirkkoherra, Kempeleen seurakunta, kimmo.helomaa@evl.fi  044 779 0055
  • Kari Tiirola, kirkkoherra, Haapajärvi, kari.tiirola(at)evl.fi
  • Jouni Sirviö, kirkkoherra, Kokkola jouni.sirvio(at)evl.fi
  • Liisa Karkulehto, hallintokappalainen, liisa.karkulehto(at)evl.fi